Farnosť Stará Bystrica
Pre človeka dneška je modlitba ruženca veľkou pomocou. Prináša pokoj a sústredenosť. Náš život vovádza do Božích tajomstiev a Boha prináša do nášho života.
Ján Pavol II.

Požehnanie veľkonočných jedál

Toto požehnanie súvisí so starou pôstnou praxou, ktorá zakazovala nielen požívanie mäsa, ale aj vajec a syra. Tieto pokrmy boli na Velkú noc požehnávané na ich prvé domáce použitie. Požehnanie pokrmov pripomína, že spolocenstvo so zmrtvychvstalým Kristom pri eucharistickom stole má pokracovat doma v hostine lásky – agapé.

Požehnanie konáme na Veľkonočnú nedeľu Pánovho zmŕtvychvstania pri všetkých svätých omšiach vo dne v závere slávenia.

 

  • Ako na to?

Do malého košíčka vložte symbolické veľkonočné jedlá (chlieb, mäso, vajíčka, syr i ďalšie pokrmy), ozdobte, prikryte vhodným obrúskom a prineste na slávenie svätej omše. Košíčky položte pred oltár, kde budú počas celého slávenia; v závere kňaz tieto pokrmy požehná.

Stačí len trochu fantázie a vkusu...
(Pozn.: Treba však dbať na to, aby to boli skutočne veľkonočné jedlá; fľaša s alkoholom sa tam iste nehodí...)

Samozrejme, nejde o to, aký sme sa začali predbiehať, kto urobí krajší atď. Ale ide o silnú symboliku. Všetko, čo robíme aj čo jeme, chceme mať Pánom požehnané. Je to krásne prepojenie toho, čo slávime v chráme, s naším slávením v rodine, v domácnosti. Náš slávnostný obed, a potom celý náš život, sa stane pokračovaním svätej omše...

Farnosť Stará Bystrica 2011
Powered by Sincerus CMS